SIK SORULAN SORULAR

Araç giydirme işlemleri; renk değişimi yada kısmı araç giydirme şeklinde yapılabilmektedir. Buna göre Ticari araçlarda reklam bulundurulması yönetmeliğine bağlı olarak araçların ön kaput, arka bagaj, tavan ve cam kısımlarına uygulama yapılması uygun görülmemektedir.

Ayrıca kamyon, kamyonet, tır ve otobüs için araç yanlarına aracın boyutunu aşacak şekilde yada genişliğini büyütecek şekilde pano ve benzeri ürünler ile reklam uygulaması yapılamamaktadır.

Tüm araç giydirme işlemleri m2 üzerinden vergilendirmeye tabi olup, bu vergilendirme işlemleri aracınızın yada firmanızın bağlı olduğu belediyeden, reklam firmasından alınacak fatura ile yıllık olarak ‘reklam ilan vergisi’adı altında ödenmektedir.

Reklam giydirmesi yapılan aracın, ticari araçlarda reklam bulundurulması yönetmeliğine uygun şekilde giydirildiğinin tespiti için TUVTÜRK İstasyonlarında reklam giydirme denetimi sağlandıktan sonra Ek1 Formu doldurulacaktır. Daha sonra ruhsat aslı ve fotokopisi ile birlikte bağlı olduğunuz Trafik Müdürlüğüne gidilerek Trafik Müdürlüğünün Ruhsata " Araç Reklam Logoludur" ibaresi eklemesiyle işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

İLGİLİ YÖNETMELİK

Her firmanın reklama ihtiyacı olduğu kadar, reklam yapabileceği uygun koşullara da ihtiyacı bulunmaktadır.

Geçmiş dönemlerde hem geçici hemde maliyetli olmasına rağmen görsel ve yazılı reklamlar tercih edilirken, araç giydirme ve kaplama işlemlerinin hızlanması ile daha ekonomik ve faydalı gezici bir reklam anlayışı oluşmuştur.

Araç Giydirme işlemleri hava kanallı Cast Folyo olarak adlandırılan yapışkanlı PVC ile yapılır.

Bu işlemler için genelde 3M veya Oracal hava kanallı Cast Folyo tercih edilmektedir.

Araç giydirme işlemlerine başlanmadan önce araç ölçüleri alınmalıdır.

Ölçüleri alınan araç üzerinde firma tarafından belirlenen tasarım görsel ve baskı düzenlemeleri yapıldıktan sonra üretim aşamasına geçilir.

Araç Giydirmeişlemleri profesyonel Araç Giydirme Ustaları tarafından yapılmalıdır.

Araç Kaplama işlemine başlamadan önce aracınız bir gün önceden yıkanıp temiz olarak uygulama yapılacak alana ya da kapalı bir alanda kurutulmaya bırakılması gerekmektedir.

Araç giydirme de kullanılan folyonun söküm işlemi giydirme işlemlerine göre daha özenli ve dikkatli yapılması gereken bir çalışmadır.

Bu nedenle araç söküm işlemlerinin profesyonel araç giydirme ustaları tarafından 3M Folyo Sökücü Sıvı ile kapalı alanda malzeme belli bir ısıya getirilerek yapılması gerekmektedir.

Ayrıca bilinmelidir ki araçta sonradan boyatılan bir bölge var ise söküm esnasında folyo boyayı kaldırabilmektedir.

Cephe reklam giydirmesi yapılacak yüzeyin ayrıca bazı cephelerde mevcut olan cam bağlantıları sağlayan alüminyum derz alanlarının düzgün bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Montaj işlemeleri malzemenin çizilmemesi için keçe ragle ile yapılmalı ve uygulama tamamlandıktan sonra dayanıklılığının artması için sıcak fön ile üzerinden geçilmelidir.

Ayrıca hava yağışlı yada çok soğuk ise uygulama yapılacak alan üzerinde nemlenme olacağından malzeme düzgün yapışmayacaktır.

Bu nedenle cephe reklam giydirme montaj süreci ile ilgili hava koşullarına özellikle dikkat edilmelidir.

Garanti Süresi;aldığınız hizmetin yetkili uygulama firması tarafından belirtilen kullanım şartlarına bağlı olarak işçilik ve üründen kaynaklı üretim hatalarına karşı 2 ( İKİ ) yıl süre ile garanti kapsamındadır.